برگ گردو ، ضد اسهال و مفید برای پوست

برگ گردو ،  حاوی حدود ۱۰ درصد تانن می باشد. به همین دلیل دارای مزه گس و مایل به تلخ است . مواد مهم دیگر آن ، ژوگلون و هیدروژوگلون هستند. ژوگلون، جسم ناپایداری است. به سرعت پلیمریزه شده و به رنگ قهوه ای و سیاه تبدیل می شود. ژوگلون بیشتر در برگ و پوست گردوی تازه وجود دارد. علت سیاه شدن دست در تماس با پوست و برگ گردوی تازه ، ژوگلون و تغییرات شیمیایی مذکور است.

 

خواص برگ گردو

 

اثرات مهم  پوست برگ گردو  :

  • پوست گردو دارای خاصیت قابض بوده و به دو صورت موضعی و خوراکی مصرف می شود.
  • مصرف موضعی آن دارای خاصیت التیام زخم ، تسکین اگزما و عفونت های چرکی پوست است.
  • مصرف خوراکی آن ، دارای خاصیت ضد اسهال می باشد.
  • اسانس برگ و ماده ی ژوگلون ، دارای خاصیت ضد قارچ هستند.
  • درطب عوام ، از برگ گردو به عنوان ضد کرم و تصفیه کننده ی خون استفاده می کنند.
  • یکی دیگر از خواص برگ گردو ، کاهش قند خون به مقدار کم است.

 

طریقه و میزان مصرف برگ گردو :

تهیه دم کرده :

بر روی حدود دو گرم برگ خرد شده ، یک لیوان آب سرد ریخته و تا حد جوش می رسانیم. سپس ۵ تا ۱۰ دقیقه بدون جوشیدن صبر می کنیم. صاف شده را میل می کنیم. این مقدار مصرف می تواند تا ۳ بار در روز تکرار گردد.

 

  • این جوشانده خوراکی می تواند. به عنوان ضد اسهال و یا به طور موضعی برای تسکین مشکلات پوست نیز مصرف شود.
  • خاصیت دیگر برگ گردو، کاهش قند خون است. برای این منظور، می توان از جوشانده ۳ تا ۷ گرم در روز به طور خوراکی استفاده کرد.

 

برای تهیه ی محلول برای شست و شوی پوست :

بر روی ۵ گرم برگ خرد شده ی گردو ، ۲۰۰ میلی لیتر آب ریخته و برای مدت ۵ دقیقه ، جوشانده شود. سپس محلول را صاف نموده و پس از سرد شدن به طور موضعی مصرف می کنیم.

 

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی