انسولین NovoRapid / آشنایی با انسولین

انسولین  NovoRapid سریع الاثراست وظرف کمتراز۱۵دقیقه اثرمی کند. این انسولین بدلیل سرعت عملکردش حتی بلافاصله بعدغذاهم می شودتزریق شود. گه البته بهتراست قبل غذاتزریق شودولی مواقع فراموشی تزریق بعدغذاهم اثربخشی قابل قبول دارد.برخلاف رگولار که کندتر از نوورپید است و استفاده از آن بعد غذا کارایی مناسبی ندارد.

 

انسولین

سولین_آسپارت (به انگلیسی:Insulin_aspart
نام های تجاری: NovoRapid
مصرف در بارداری:B
طبقه بندی فارماکولوژیک:انسولین،سریع الاثر
اشکال دارویی:قلم تزریقی ۱۰۰unit/ml

موارد مصرف:

  • دیابت ملیتوس تایپ ۱و۲
  • کتواسیدوز دیابتیک(Off_label)
  • دیابت بارداری(Off_label)
  • وضعیت هایپراُسمولار،هایپرگلایسمی(Off_label)

مکانیسم اثر:

انسولین با استفاده از گیرنده های اختصاصی موجود روی غشاء بر روی بافت های هدف برای تنظیم متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی عمل می کند.

 

اندام های هدف برای انسولین عبارتند از:

کبد، ماهیچه اسکلتی و بافت چربی.

انسولین سنتز گلیکوژن کبدی را تحریک می کند. هم چنین سنتز کبدی اسیدهای چرب را افزایش می دهد که به عنوان لیپوپروتئین ها به داخل گردش خون آزاد می شود. اثرات اسکلتی عضلانی  شامل افزایش سنتز پروتئین و افزایش سنتز گلیکوژن است. در داخل بافت چربی، انسولین، پردازش لیپوپروتئین های گردش خون را تحریک می کند و اسیدهای چرب آزاد را تولید می نماید، سنتز تری گلیسیریدها و ذخیره سازی آنها در بافت چربی را تسهیل می کند.

همچنین به طور مستقیم هیدرولیز تری گلیسیرید را مهار می کند. علاوه بر این، انسولین جذب سلولی اسیدهای آمینه را تحریک می کند و نفوذ پذیری سلولی را به چندین یون، از جمله پتاسیم، منیزیم و فسفات افزایش می دهد. با فعال شدن پمپ Na/K ATPase انسولین باعث افزایش حرکات داخل سلولی پتاسیم می شود.

عوارض جانبی:

  • غدد درون ریز و متابولیک: هایپوگلایسمی (رژیم های ترکیبی نوع ۱: ۷۵٪؛ رژیم های ترکیبی نوع ۲: ۲۷٪)
  • سیستم عصبی مرکزی: سردرد (۵ تا ۱۲ درصد)، هایپورفلکسی (۱۱ درصد)

تداخل دارویی:

  • آلفا لیپوئیک اسید: ممکن است اثر هایپوگلیسمی آنتی دیابتیک ها را افزایش دهد.
  • آندروژن (به جز دانازول): ممکن است اثر هایپوگلایسمی عوامل کاهش دهنده قند خون را افزایش دهد.
  • بتابلاکرها: ممکن است اثر هایپوگلایسمی انسولین را افزایش دهد.
مشاوره حقوقی

ارسال شده در ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع اطلاعات دارویی , بیماری ها و راه درمان , پیشگیری بیماری ها , تجهیزات پزشکی , دیابت |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی