افتادگی رحم چیست؟ علایم و راه های درمان افتادگی رحم

در افتادگی رحم یک ارگان داخل لگنی مثل رحم و یا مثانه از جای طبیعی خود در لگن نزول یا پرولاپس کرده و به دیواره واژن فشار می آورد .افتادگی رحم زمانی رخ می دهد که عضلات نگاهدارنده ارگانهای لگنی بر اثر عوامل مختلفی نظیر سن بالا ، حاملگی و یا جراحی تضعیف شده باشند. بیشتر خانم ها درجاتی از افتادگی رحم را دارند. که این حالت می تواند برایشان ناراحت کنند ه و یا حتی درد ناک باشد ، اما در اغلب موارد مشکل طبی عمده ای محسوب نمی شود و به راحتی با عمل جراحی قابل درمان است.

 

افتادگی رحم

 

علل افتادگی رحم :

علائم افتادگی رحم بسته به شدت افتادگی متفاوت می باشد. خیلی از افراد به علت افتادگی رحم، در برقراری رابطه جنسی دچار مشکل می شوند. در اغلب موارد علت بیماری ، فشار ناشی از حاملگی و زایمان بچه است . علل دیگر بیماری شامل:

 • سن بالا
 • چاقی
 • سرفه مزمن
 • یبوست های مکرر
 • و تومورهای لگنی هستند.

 

علائم :

 1. بی اختیاری ادرار
 2. احساس فوریت در ادرار
 3. تکرر ادرار
 4. در موارد شدید با احتباس ادراری و درد ناشی از آن و آنوری (عدم تشکیل ادرار)
 5. یبوست
 6. اسهال
 7. زور پیچ (تنسموس)
 8. بی اختیاری مدفوع
 9. کمر درد
 10. پهلو درد
 11. درد لگن
 12. ناراحتی کلی لگن
 13. دیس پارونی (درد موقع نزدیکی)
 14. لکوره (افزایش ترشحات واژن)
 15. احساس خروج چیزی از واژن
 16. احساس پری در واژن
 17. احساس چیزی لغزان در واژن
 18. منوراژی (افزایش حجم خونریزی قاعدگی)
 19. منو متروراژی (خونریزی زیاد قاعدگی+لکه بینی )

 

درمان افتادگی رحم :

درمان  بسته به این است که چه ارگانی درگیر است . درمان صبر و انتظار و پایش بیمار در موارد درجات خفیف بیماری که بیمار فقط دارای افتادگی بدون علائم است ، بکار می رود .در این مدت از بیمار دارای افتادگی رحم خواسته می شود که فیبر بیشتری در رژیم غذائی روزانه ( حدود ۲۰ گرم ) برای پیشگیری از یبوست مصرف کند .و اگر دچار سرفه مزمن است آن را درمان کند .

مشاوره حقوقی

ارسال شده در ۱۵ تیر ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع بهداشت بانوان , بیماری ها و راه درمان , پرستاری و مامایی , پزشکی,سلامت |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی