اعتیاد تزریقی و ابتلا به بیماری های عفونی

اعتیاد تزریقی و ابتلا به بیماری های عفونی

 

اعتیاد,اعتیاد تزریقی,تزریق مواد مخدر

با تزریق مواد مخدر ابتلا به بیماری‌های عفونی در معتادان افزایش یافته است

 

اعتیاد تزریقی و ابتلا به بیماری های عفونی

وقتی صحبت از عفونت‌های معتادان می‌شود، همه به ایدز اشاره می‌کنند و اینکه این بیماری می‌تواند تا چه اندازه خطرناک باشد. اما این بار می‌خواهیم از عفونت‌های دیگری که این گروه پرخطر را تهدید می‌کند، بیشتر صحبت کنیم.

 

همان‌طور که می‌دانید سیستم ایمنی افراد با معتاد شدن بسیار ضعیف می‌شود. در گذشته کمتر کسی بود که مواد مخدر خود را با تزریق مصرف کند ولی از همان روزی که افراد آموختند که این مواد را با تزریق وارد بدن خود بکنند، ابتلا به بیماری‌های عفونی و بروز عوارض جدی آغاز شد. یکی از این بیماری‌ها انواع بیماری‌های پوستی است. می‌پرسید چرا؟ برای اینکه این افراد هم مواد مخدر را به صورت استریل وارد بدن خود نمی‌کنند و هم اینکه اغلب از سرنگ‌های آلوده استفاده می‌کنند.

 

معتادان تزریقی حتی برای استعمال این مواد محل تزریق را هم با الکل استریل نمی‌کنند. حتی دیده می‌شود برخی از معتادان تزریقی که کمی به بهداشت اهمیت می‌دهند با بزاق دهان خود محل تزریق را به اصطلاح خودشان ضد‌عفونی می‌کنند. غافل از اینکه در بزاق انسان در هر میلی‌لیترش میلیون‌ها عامل بیماری‌زا وجود دارد که می‌تواند یک فرد ضعیف را به راحتی از پای در‌آورد.

 

اعتیاد,اعتیاد تزریقی,بیماری های عفونی در معتادان

معتادان تزریقی حتی برای استعمال مواد مخدر محل تزریق را هم با الکل استریل نمی‌کنند

 

اما مشکل عفونی دیگری که معتادان به راحتی به آن مبتلا می‌شوند، عفونت قلب است که به آندوکاردیت شهرت دارد. این بیماری که در قدیم بر اثر تب رماتیسمی ایجاد می‌شد، این روزها بیشتر معتادان را به خود درگیر کرده و حتی برای درمان آن فرد باید مدت‌ها از آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی استفاده کند. جالب است بدانید اگر این عامل عفونی در قسمت چپ بدن وجود داشته باشد می‌تواند مشکلات مغزی، تشنج ایجاد کرده و کلیه و طحال را با مشکلات خاصی روبه‌رو کند اما اگر در سمت راست بدن درگیری ایجاد کند، می‌تواند عفونت ریوی به بار آورد.

 

نکته مهم دیگر در معتادان تزریقی آن است که در آنها اغلب رگ‌ها به صورت فیبروزه در‌می‌آیند و به این ترتیب افراد مجبور می‌شوند حتی از شریان‌های رانی خود برای تزریق مواد مخدر استفاده کنند، اما این تزریق‌ها درد فراوانی را با خود به همراه دارد. اما مداومت در این کار موجب می‌شود دیواره این شریان‌ها نیز تخریب شده و دیواره‌هایی که در اصطلاح به آنها آنوریسم کاذب گفته می‌شود و مانند کیسه است را به وجود آورد.

 

از آنجا که با تشکیل این کیسه‌ها فرد به راحتی می‌تواند تزریق‌های خود را انجام دهد، می‌توانند عفونی شوند و آبسه کنند و چون درمان آبسه در میان پزشکان تخلیه است، پزشکان با دیدن این منظره تصمیم به تخلیه می‌گیرند که با برش این ناحیه رگ فرد قطع شده و معمولاً خونریزی‌های شدید می‌تواند در وی موجب مرگ شود. حتی در موارد حادتر عملکرد اندام‌های تحتانی آنها مختل شده و به قطع عضو منجر می‌شود.

اعتیاد تزریقی و ابتلا به بیماری های عفونی

ارسال شده در ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط فارسی طب با موضوع ترک اعتیاد |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

.. ابر برچسب ها ..

5 اشتباه رایج مردان در روابط جنسی آرایش صورت آرایش چشم‌ آرتروز آغاز رابطه جنسی آموزش آرایش صورت آموزش روابط جنسی احتمال بارداری اختلالات خواب با گیاهان دارویی اصول کاهش وزن انتخاب رنگ لباس مناسب پوست با خالی هرگز داروها با داروها را نخورید بارداری بهترین دارو برای درمان اختلال نعوظ بهداشت دهان و دندان بیماری ترشحات چرکین پستان ترشح از نوک پستان تسكین دردهای قاعدگی جنسی خارش واژن خرید لباس خواب زنانه خشکی پوست دارو دارو،اضافه وزن داروها درمان درمان خارش واژن دوران بارداری رابطه جنسی رابطه زناشویی زایمان زناشویی زنان زیبایی پوست سردرد سرطان سینه سرماخوردگی سلامت پوست طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی علائم علت ترشحات پستان لاغری لباس مردان كوتاه قد چگونه لباس بپوشند معاینه پستان میل جنسی ناخن ورزش پاکسازی پوست پهلو،رژیم،تناسب اندام،آب کردن پهلو پوست پوسیدگی دندان پیشگیری کاهش وزن کم خونی کودک کودکان ۸ ترفند طبیعی برای تحریک رویش موها

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است